پودر نیکل

پودر نیکل خالص، در برابر خوردگی در اثر هوا یا آب مقاوم بالایی از خود نشان می‌دهد، از این رو به عنوان یک پوشش محافظ در برابر خوردگی استفاده می‌شود. پودر نیکل به آسانی در اسیدهای رقیق محلول است، اما محلول‌های قلیایی تاثیر بر آن ندارند.

پودر نیکل از جمله پودر فلزاتی است که طیف وسیعی از کاربردها را در صنایع مختلف به خود اختصاص داده است، به طور مثال در تولید انواع آلیاژهای پایه نیکل و سوپر آلیاژها، آلیاژهای کروم-نیکل که مقاومت بالایی در برابر حرارت دارند و یا آلیاژهای مس-نیکل که در برابر خوردگی مقاومت بالایی از خود نشان می‌دهند، از پودر نیکل استفاده می‌شود. از مهمترین کاربردهای پودر نیکل می‌توان به تولید کاتالیست‌های پایه نیکل مورد استفاده در صنایع پتروشیمی، پالایشگاه و یا تولید فولاد اشاره نمود. پودرهای نیکل تولید شده برای کاربرد در فرآیند متالورژی پودر در دهه‌های اخیر مورد توجه ویژه‌ای قرار گرفته اند، چرا که تولید قطعات پیچیده‌ی مقاوم به خوردگی و یا حرارت بالا در کشورهای توسعه یافته مورد توجه ویژه‌ای قرار گرفته است. همچنین دامنه وسیع استفاده از قطعات تولید شده به روش متالورژی پودر، به دلیل دریافت خواص مورد انتظار از این روش رو به افزایش است.

نیکل در کنار بهبود خواص مکانیکی و خستگی فولادهای آلیاژی، رسانایی و خواص مغناطیسی مواد الکترونیکی را افزایش می‌دهد. همچنین به عنوان یک اتصال دهنده (ماتریس) برای نگه داشتن ذرات دیگر فلزات مانند تنگستن، در کنار هم (بریکت داغ) استفاده می‌شود و می‌تواند در محصولاتی با تخلل بالا از جمله فیلترها مورد استفاده قرار گیرد. پودر نیکل در تولید قطعات پیچیده به روش پرینت سه بعدی نیز کاربرد دارد.

پودر نیکل از نظر اندازه و مورفولوژی تقسیم بندی‌های مختلفی دارد. بسته به ویژگی‌های فیزیکی پودر، کاربرد آن در صنایع مختلف تعریف می‌شود. از پودرهایی با خلوص بالای ۹۹% و ساختار میکروسکوپی چند وجهی در متالورژی پودر استفاده می‌شود، در حالی که پودرها با ساختار میکروسکوپی کروی، در ساخت قطعات توسط پرینتر سه بعدی و یا پوشش دهی به روش پاشش حرارتی مورد استفاده قرار می‌گیرند.