انواع سنگ شکنها

سنگ شکنی

فراوری مواد معدنی مجموعه عملیاتی است که بر روی یک ماده معدنی پس از استخراج از معدن انجام میشود تا آن ماده قابل مصرف شود. هر ماده معدنی که بطور اقتصادی قابل بهره بردای باشد کانه (ore) می گویند. هر کانه متشکل از تعدادی کانی است که حداقل یکی از آنها کانی با ارزش موجود در ماده معدنی است و در حقیقت ماده معدنی برای دستیابی به آن کانی استخراج می شود. سایر کانی ها متشکل ماده معدنی را گانگ میگویند. هدف از فراوری مواد جدایی مواد با ارزش از گانگ می باشد. کانه استخراج شده پس از طی کردن مراحل مختلف به کنسانتره تبدیل میشوند. بسته به نوع کانه و مشخصات کنسانتره، عملیات فراوری ممکن است شامل مراحلی ساده یا بسیار پیچیده باشد. نخستین مرحله این عملیات آزاد کردن کانی های با ارزش موجود در کانه از گانگ میباشد. این مرحله طی یک مرحله تا چند مرحله توسط انواع سنگ شکنها و آسیاب ها انجام میشود.

عملیات خرد کردن مواد از ابعاد اولیه خارج شده معدن تا بدست آوردن ابعاد مناسب برای ورود به آسیاب ها انجام میشود که به آنها سنگ شکن می گویند. با توجه به محدودیت های کاربرد و نسبت خرد کردن در سنگ شکن ها این عملیات در مراحل متعدد انجام می شود. تعداد مراحل بسته به ابعاد اولیه ممکن است به ۳ یا حتی ۴ مرحله بالغ شود.

انواع سنگ شکن ها
  • سنگ شکن فکی

نخستین نوع این سنگ شکن در سال ۱۸۳۰ ساخته شد. در این نوع سنگ شکن ها مواد توسط نیروهای فشاری یا برشی بین دو صفحه (فک) صاف یا موج دار که یکی ثابت است و دیگری متحرک است خرد می شوند.

  • سنگ شکن ژیراتوری

این نوع سنگ شکن در سال ۱۸۷۸ ساخته شد. از این نوع سنگ شکن ها در مواردی استفاده میشود که ظرفیت و احتمالا نسبت خرد کردن بیش از سنگ شکن های فکی مدنظر باشد. این نوع سنگ شکن از یک بدنه ثابت مخروطی شکل و یک هسته میانی که حرکت ژیراتوری دارد تشکیل شده است که زاویه بین بدنه ثابت و هسته متحرک ۲۲ تا ۳۰ درجه است. بر خلاف سنگ شکن های فکی، احتیاج به تغذیه کننده نیست و میتوان آن را مستقیم توسط کامیون های بزرگ معدنی از چند جهت تغذیه کرد.

  • سنگ شکن مخروطی

برای خرد کردن مواد تا ابعاد نسبتا کوچک مورد استفاده قرار میگیرد. نوعی سنگ شکن ژیراتوری می باشد که زاویه هسته مخروطی تا حدود ۱۰۰ درجه افزایش پیدا کرده است.

  • سنگ شکن استوانه ای

از این نوع سنگ شکن ها از سال ۱۸۰۹ در معادن استفاده شده است. کاربرد این نوع سنگ شکن ها در مواردی است که هدف خرد کردن ماده با تولید حداقل نرمه باشد. همچنین کارکرد این سنگ شکنها برای خرد کردن مواد مرطوب و چسبنده به مراتب بهتر از سنگ شکن های فکی و ژیراتوری است.

  • سنگ شکن ضربه ای

سنگ شکن ضربه ای از یک روتور که دارای ۲ تا ۶ پره است و با سرعت زیاد دوران میکند تشکیل شده است. نقش پره ها، پرتاب پره ها، پرتاب قطعات بار ورودی به طرف جدار داخلی سنگ شکن است. سرعت برخورد ذرات به سپر بین ۲۴ تا ۸۰ متر بر ثانیه است. از این آسیاب برای خرد کردن مواد تا ابعاد کوچکتر از ۱۵ میلیمتر استفاده میشود. این نوع سنگ شکن ها برای خرد کردن موادی که سختی و سایندگی آنها زیاد است مناسب نیست. بطور رایج از این نوع سنگ شکن ها برای خرد کردن کانه هایی که میزان سیلیس آنها کمتر از ۵% باشد استفاده میشود.

  • پرس استوانه

این سنگ شکن از دو استوانه تشکیل شده است که در جهت عکس یکدیگر گردش میکنند. محور یکی از استوانه ها ثابت و محور دیگری قابل جابه جایی است. بدین ترتیب فاصله بین دو استوانه قابل تنظیم است.